Nagroda dla POLANOWA i Wyróżnienia dla KOŁOBRZEGU i DARŁOWSKIEGO OŚRODKA KULTURY w XV edycji Konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Zachodniopomorskiego
W piątek tj. 24 stycznia br. Wicemarszałek Jakub Kowalik wręczył Nagrodę w XV edycji Konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Gminie Polanów w kategorii najlepsza przestrzeń publiczna za rewitalizację rynku miejskiego i jego otoczenia. Nagrodę z rąk Wicemarszałka odebrał Burmistrz Grzegorz Lipski oraz projektanci Pani Ewa Horków z Biura Audytora Energetycznego DELTA wraz ze współpracownikami. Uroczystość odbyła się w miejscu inwestycji na samym rynku w siedzibie nowopowstałego Centrum Integracji Społecznej.
Nagrodę przyznano za modelową rewitalizację dawnego rynku miejskiego z otoczeniem, czego efektem stało się osiągnięcie założonego celu przywrócenia i nadania mu nowych i właściwych funkcji społecznych, edukacyjnych, kulturowych, gospodarczych i rekreacyjnych. Zdegradowane przestrzennie, funkcjonalnie, społecznie, kulturowo i estetycznie miejsce, historycznie będące jądrem miasta Polanów
i niezwykle ważne dla tożsamości kulturowej lokalnej społeczności przeszło metamorfozę na ogromną skalę, stając się miejscem spotkań i integracji mieszkańców wszystkich grup wiekowych. Trafnie wyważono proporcje placu i otaczającej zieleni, tworząc przestrzeń przyjazną środowiskowo
i klimatycznie. Stworzona współczesna estetyka przedsięwzięcia harmonizuje z otoczeniem o zróżnicowanej stylowo architekturze.
W tym samym dniu Wicemarszałek Anna Bańkowska oraz Wicemarszałek Jakub Kowalik wręczyli również Wyróżnienie Pani Prezydent Miasta Kołobrzeg Annie Mieczkowskiej za realizację projektu pn.: „Przebudowa i remont pomieszczeń po byłej kawiarni „Adebar” mieszczącej się w piwnicach ratusza.
Dzięki przeprowadzonym pracom, mieszkańcy miasta Kołobrzeg, a także regionu otrzymali nieczynny od wielu lat zabytek. W jego wnętrzach odbywają się koncerty, spotkania, debaty.
Komisja konkursowa przyznała wyróżnienie za: stworzenie klimatycznego miejsca ogniskującego życie kulturalne młodych ludzi z miasta i regionu w wyjątkowych wnętrzach piwnic gotyckiego ratusza
i przywrócenie genius loci dawnego kultowego lokalu muzyczno-gastronomicznego dla młodzieży.
Jest to miejsce, w którym młodzi ludzie mogą przyjść by spędzić czas ze znajomymi, poczytać książkę czy nawet w spokoju popracować. Odbywają się tam również spotkania łączące pokolenia, ponieważ w wyremontowanych pomieszczeniach czują się dobrze zarówno bardzo młodzi, jak i dojrzali goście. Artyści i przedsiębiorcy, muzycy i plastycy.
Drugim wręczonym Wyróżnieniem było Wyróżnienie w kategorii zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznej dla Darłowskiego Ośrodka Kultury im. Leopolda Tyrmanda za realizację przedsięwzięcia pn.: „Galeria Rybacka i Marynistyczna SKŁO44”. Komisja konkursowa przyznała wyróżnienie ośrodkowi kultury po raz drugi, tym razem za kontynuację misji Darłowskiego Ośrodka Kultury ukierunkowanej na aktywność lokalną i stworzenie miejsca pielęgnującego morską, portową, rybacką i żeglarską tradycję Darłowa, konsekwentnie wykorzystując potencjał budynku i w sposób przekonywujący adaptując w tym celu jego piętro.
Galeria Rybacka i Marynistyczna SKŁO44 jest obiektem użyteczności publicznej należącym do Darłowskiego Ośrodka Kultury. Powstała dzięki środkom pochodzącym z dotacji celowej udzielonej przez Miasto Darłowo oraz ze środków unijnych PO RYBY 2014 – 2020. Miejsce to stało elegancką galerią, użyteczną przestrzenią publiczną, instytucją kultury, w której organizowane są nie tylko wystawy, ale także różnego rodzaju spotkania, warsztaty, szkolenia i debaty. W SKŁO44 organizowane są zajęcia dydaktyczne i pokazowe dla szkół i przedszkoli, w czasie ferii zimowych różnego rodzaju spotkania z Morzem Bałtyckim w tle, a w sezonie wiosenno–letnim przewidywane jest także podejmowanie zorganizowanych grup – np. zielonych szkół, kolonii itp.