Bilans wodny w polsko-niemieckim obszarze powiązań
W siedzibie Regionalnego Biura Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego odbyło się wspólne spotkanie z przedstawicielami Regionalnej Wspólnoty Planistycznej Uckermark-Barnim (Brandenburgia), które dotyczyło współpracy przy realizacji projektu „Proces dialogu w celu poprawy bilansu wodnego krajobrazu w polsko-niemieckim regionie przygranicznym”. Projekt jest realizowany przez partnerów niemieckich we współpracy z polskimi instytucjami. Pomysł został dofinansowany w ramach programu Modelowych Przedsięwzięć Ładu Przestrzennego (MORO), w ramach edycji „Transgraniczna synergia planowania przestrzennego i gospodarki wodnej w dorzeczu Odry”, finansowanego przez Federalny Instytut Budownictwa, Badań nad Mieszkalnictwem i Gospodarką Przestrzenną.
Celem projektu, który będzie realizowany do roku 2027, jest transgraniczna wymiana wiedzy i doświadczeń na styku planowania przestrzennego i gospodarki wodnej, identyfikacja strategii poprawy bilansu wodnego krajobrazu, w tym prewencyjnych środków ochrony przeciwpowodziowej oraz uwrażliwienie interesariuszy na wyzwania i możliwości przeciwdziałania skutkom zmian klimatycznych i konkurencji o zasoby wodne.
Podjęcie tego tematu przez Kraj Związkowy Brandenburgia wynika z przeprowadzonego wcześniej raportu na temat bilansu wodnego krajobrazu (2022), który zawiera aktualne zalecenia dotyczące działań opracowanych przy użyciu najnowszych modeli klimatycznych. Wnioski z raportu przełożyły się także na decyzję o opracowaniu funkcjonalnego planu subregionalnego „Prewencyjna ochrona przeciwpowodziowa – adaptacja do zmian klimatu” − Ekspertyza „Zasilanie wód gruntowych i zaopatrzenie w wodę pitną” (okręg Barnim).
Dla polsko-niemieckiego obszaru powiązań decyzja o współpracy przełoży się na opracowanie ekspertyzy, która zostanie uwzględniona w pracach nad aktualizacją Wspólnej Koncepcji Przyszłości 2030. Ponieważ obecny dokument Wizji 2030 został przyjęty do realizacji w roku 2016, Członkowie Komitetu Gospodarki Przestrzennej dostrzegają potrzebę jego aktualizacji o zagadnienia dotyczące regionalnej odporności na zmiany klimatyczne, w tym transformacji energetycznej, retencji krajobrazowej i zmian strukturalnych.
Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie realizuje zadanie na podstawie § 4, pkt 2, 6) statutu RBGPWZ.
Załącznik: