CUR III
Catching-Up Regions edycja III
Województwo Zachodniopomorskie
Organizatorzy:
Komisja Europejska
Bank Światowy
Ministerstwo Inwestycji
Edycja:
III (2018-2019)
Koordynator regionalny:
Wydział Zarządzania Strategicznego
Województwa Zachodniopomorskiego
Kontakt:
wzs.wzp.pl
Catching-Up Regions to inicjatywa Unii Europejskiej, ideą której jest bezpośrednia współpraca z mniej rozwiniętymi regionami UE w celu przezwyciężenia barier rozwojowych. W Polsce Inicjatywa na rzecz regionów rozwijających się wdrażana jest przez Komisję Europejską, Bank Światowy i Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.
W III edycji inicjatywy Catching-Up Regions udział bierze Województwo Zachodniopomorskie. W ramach prowadzonych działań zespół ekspertów zajmuje się zagadnieniem wykluczenia transportowego w województwie zachodniopomorskim w powiecie kamieńskim oraz Centralnej Strefie Funkcjonalnej (w skład której wchodzą powiaty: świdwiński, drawski i łobeski), badając zapotrzebowanie mieszkańców gmin na transport publiczny oraz opracowując rozwiązania oparte o systemy transportu elastycznego.
Jednym z efektów prac ma być system zbierania i analizy danych o istniejących połączeniach transportu publicznego (komponent E-moduł) umożliwiający samorządom identyfikację białych plam w dostępności do usług transportowych oraz wprowadzanie dedykowanych rozwiązań zapobiegających wykluczeniu transportowemu (DRT – transport na żądanie).
RBGPWZ jest jednym partnerów projektu a regionalnym koordynatorem działań jest Wydział Zarządzania Strategicznego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie.
AKTUALNOŚCI
Podpisanie Listów Intencyjnych ws uruchomienia pilotażowego „Transport na życzenie” w czterech powiatach
11 października 2019 roku w siedzibie Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego burmistrzowie Międzyzdrojów, Golczewa i Wolina, a także starosta Powiatu Kamieńskiego podpisali listy intencyjne z deklaracją przystąpienia do pilotażowego projektu „Transport na życzenie”. Podobne listy intencyjne zostały też podpisane wcześniej z przedstawicielami gmin i powiatów Centralnej Strefy…
Raport „Transport na obszarach wiejskich w województwie zachodniopomorskim” już dostępny!
W ramach III edycji inicjatywy Catching-Up Regions został opracowany raport „Transport na obszarach wiejskich w województwie zachodniopomorskim”. Raport przedstawia propozycje rozwiązań dla transportu publicznego w województwie zachodniopomorskim, w odpowiedzi na potrzeby transportowe występujące na terenach wiejskich. Dokument przedstawia problemy związane z realizacją transportu publicznego,…
Prezentacja E-Modułu
W dniach 16-18 lipca 2019 w województwie zachodniopomorskim gościli przedstawiciele konsorcjum IDOM, które na zlecenie Banku Światowego odpowiada za opracowanie narzędzia E-Modułu będącego jednym z komponentów działań w ramach III edycji projektu Catching-Up Regions. Spotkanie miało miejsce w siedzibie Wydziału Zarządzania Strategicznego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie,…
Konferencja podsumowująca III edycję projektu Catching-Up Regions
W dniu 25 czerwca 2019 r. w Toruniu miała miejsce konferencja podsumowująca III edycję projektu Catching-Up Regions pod tytułem „Średnie miasta w Polsce - inteligentne sposoby na poprawę sytuacji społeczno-ekonomicznej”. Zgodnie z zapowiedziami w konferencji uczestniczyli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Związku Miast Polskich, Komisji Europejskiej, Banku Światowego…
Catching-Up Regions na konferencji Polskiego Instytutu Ekonomicznego
W dniu 8 maja 2019 r. w Centrum Konferencyjnym Nimbus (Aleje Jerozolimskie 98) w Warszawie eksperci Baku Światowego zaprezentowali częściowe wnioski z realizowanych działań na obszarze województwa zachodniopomorskiego, w ramach konferencji „Rola transportu lokalnego w rozwoju regionalnym”. Konferencję zorganizował Polski Instytut Ekonomiczny wraz z Bankiem Światowym. W spotkaniu wzięli…
Spotkanie warsztatowe projektu Catching-Up Regions
W dniu 25 kwietnia 2019 r. w siedzibie Wydziału Zarządzania Strategicznego Urzędu Marszałkowskiego, odbyło się spotkanie warsztatowe w ramach trzeciej edycji projektu Catching-Up Regions. Spotkanie dotyczyło wdrożenia jednego z komponentów projektu – pilotażowego zastosowania transportu na żądanie (określanego również jako transport na życzenie lub jako transport DRT – Demand…