VIII edycja Konkursu na najlepszą pracę dyplomową związaną z Województwem Zachodniopomorskim rozstrzygnięta
Ambitne, odważne, wpisujące się w przyrodę i teren, nastawione na mieszkańca – młodzi zachodniopomorscy architekci i urbaniści znów rozpalili naszą wyobraźnię. Tym razem pokazali między innymi, jak w przyszłości mogą wyglądać stacje Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej i jak może się rozwijać turystyka i rekreacja nawodna w ramach Metropolitalnego Parku Doliny Odry. Podsumowano VIII Konkurs Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego na „Najlepszą pracę dyplomową związaną tematycznie z Województwem Zachodniopomorskim”.
Laureatów konkursu uhonorował wicemarszałek Tomasz Sobieraj.
Bryła budynku, rozwiązania komunikacyjne, ale i pomysły na stworzenie zupełnie nowych miejsc czy instytucji to wszystko narzędzia, po które sięgnęli szczecińscy studenci chcąc wskazać, jak można zmieniać Pomorze Zachodnie. Wśród 15 nadesłanych do konkursu na „Najlepszą pracę dyplomową związaną tematycznie z Województwem Zachodniopomorskim” nie zabrakło prostoty, ale i odwagi wykraczającej poza dotychczasowe funkcje miejsc publicznych, a nawet projektów – marzeń.
– Po raz kolejny zostaliśmy oczarowani pracami konkursowymi, które niosą świeżość spojrzeń na Pomorze Zachodnie i na to, jak tworzyć je jeszcze piękniejszym i jeszcze lepszym miejscem do życia. Niektóre z projektów jak te dotyczące Doliny Odry czy SKM, wpisują się niemal bezpośrednio w nasze działania, co szczególnie cieszy, bo świadczy o tym, że nasze inwestycje rozpalają wyobraźnię mieszkańców regionu. Trzymam kciuki za karierę wszystkich uczestników konkursu, i życzę by jak najwięcej ich prac powstawało w naszym regionie. – powiedział wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj.
Zgłoszone do konkursu prace rozpatrywano w trzech kategoriach tematycznych: planowanie przestrzenne i projektowanie urbanistyczne, projektowanie architektoniczne oraz architektura krajobrazu o znaczeniu ponadlokalnym.
Wystawa prac otwarta będzie w Galerii Architektów Forma do 14 listopada 2017 r. – wstęp wolny.
Galeria Architektów Forma
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny
Wydział Budownictwa i Architektury
Szczecin, ul. Żołnierska 50
Kuratorzy wystawy: Paweł Rubinowicz i Klara Czyńska
Nagrody i wyróżnienia VIII edycji Konkursu:
Kategoria 1 – Planowanie przestrzenne i projektowanie urbanistyczne
I Nagroda dla: inż. arch. Krzysztofa Żywuckiego
Praca nr: 6
Tytuł: SKM Szczecin–Zdroje- koncepcja stacji i rewitalizacja terenów przyległych
W zamyśle autora zaproponowana przez niego odważna bryła budynku mogła by się stać nowym symbolem prawobrzeżnego Szczecina. Projekt nagrodzono za możliwość poprawy funkcjonowania komunikacji miejskiej oraz metropolitalnej poprzez stworzenie ważnego węzła przesiadkowego.
Wyróżnienie dla: mgr inż. arch. Joanny Hartwig i Marty Smolarczyk
Praca nr: 2
Tytuł: Metropolitalny Park Doliny Odry
Pracę doceniono za wyznaczenie możliwości rozwoju turystyki nawodnej w ramach spójnego szlaku.
Kategoria 2 – Projektowanie architektoniczne
I Nagroda dla: mgr inż. arch. Martyny Kuchnowskiej
Praca nr: 14
Tytuł: Teatr Współczesny w Szczecinie
projekt „Teatr Współczesny w Szczecinie”, którego siedzibę umiejscowiono na Łasztowni. Sam obiekt określono jako „Sztukę” – „Spektakl”, wszystko przez to, że miałby pozwalać na obserwację pracy artystów przez cały dzień tworząc w ten sposób wrażenie niekończącego się spektaklu.
Wyróżnienie dla: mgr inż. arch. Filipa Raupuk
Praca nr: 12
Tytuł: Obiekt kontemplacji na terenie Parku im. Jana Kasprowicza w Szczecinie
Obiekt kontemplacji na terenie Parku im. Jana Kasprowicza w Szczecinie”, który z lustra wody na jeziorze Rusałka, tworzy wejście w świat wyciszenia i zadumy, tworząc symboliczną granicę światów sacrum i profanum.
Kategoria 3 – Architektura krajobrazu
Wyróżnienie dla: mgr inż. arch. Justyna Hładkulik
Praca nr: 4
Tytuł: Majątek Rzędziny- Wszystko tutaj było – spokój, szczęście i życie pełne sensu
Praca doceniona za wyczucie i doskonale zaplanowaną strukturę urbanistyczną, uszanowanie i podkreślenie wszystkich elementów, które stanowią historyczne dziedzictwo wioski Rzędziny, oraz pomysł na jej ożywienie.
Wyróżnienie dla: mgr inż. arch. Magdalena Andruszkiewicz
Praca nr: 13
Tytuł: Wioślarski Ośrodek Olimpijski Dziewoklicz
Praca została wyróżniona za atrakcyjną koncepcję funkcjonalno-przestrzenną ośrodka wioślarskiego, wraz z ciekawymi funkcjami towarzyszącymi. Projekt mógł by się przyczynić do przywrócenia komunikacji wodnej w postaci białej floty, a także usprawnić komunikację kolejową na szczecińskim Międzyodrzu.
Prezentacja uczestników konkursu
Prezentacja wszystkich prac w VIII edycji Konkursu na najlepszą pracę dyplomową związaną tematycznie z Województwem Zachodniopomorskim